Wejście

Artykuły

Zmiana nazwiska. O czym należy pamiętać?

Zmiana nazwiska. O czym należy pamiętać?

Uroczystość weselna jest już za Wami. Rozpakowaliście wszystkie prezenty, rozwieźliście jedzenie po rodzinie, rozliczyliście się ze wszystkimi usługodawcami. Emocje po ślubie już opadły i jedyne o czym marzycie, to udanie się na zasłużony urlop. W końcu organizacja wesela pochłonęła sporo Waszego czasu i siły. Niestety, jeśli ktoś z Was zdecydował się na zmianę nazwiska – trzeba załatwić jeszcze szereg dokumentów, by móc spokojnie cieszyć się odpoczynkiem.

Na sam początek musicie pamiętać o odbiorze skróconego aktu zawarcia małżeństwa. Jest to dokument, dzięki któremu załatwicie wszystkie sprawy związane ze zmianą nazwiska. W przypadku ślubu cywilnego odpis możecie otrzymać bezpośrednio od kierownika USC, natomiast jeśli wzięliście ślub konkordatowy – ksiądz ma obowiązek wysłać dokumenty do 5 dni od ślubu. Wtedy na skrócony odpis trzeba będzie poczekać do dwóch tygodni.

ZOBACZ TEŻ: Ślub kościelny czy cywilny. Jakie dokumenty są potrzebne? Gdzie i kiedy je otrzymamy?

zmiana nazwiska

Dokumenty, które należy wymienić po zmianie stanu cywilnego:

Paszport:

Jeśli planujecie podróż poślubną w kraje poza Europą, pamiętajcie, że paszport przed zmianą nazwiska jest ważny zaledwie dwa miesiące (60 dni!). Koszt wymiany tego dokumenty to 140 złotych, oczywiście jeśli nie posiadasz zniżki lub ulgi. Pamiętaj by zabrać ze sobą stary paszport, dowód wpłaty w kasie, zdjęcie w formacie 35mm x 45mm oraz akt małżeństwa. Czas oczekiwania (w zależności od ilości wniosków oraz sezonu wakacyjnego) waha się od 30 dni w górę.

Dowód osobisty:

Na wymianę dowodu osobistego możesz sobie pozwolić maksymalnie 4 miesiące po ślubie. Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie (niezależnie od adresu zameldowania) albo przez internet, gdy posiadasz profil zaufany. Jeśli jednak zdecydujecie się pójść do urzędu, musicie zabrać ze sobą stary dowód osobisty, wniosek o wydanie nowego dowodu oraz zdjęcie w formacie 35mm x 45mm.

Prawo jazdy i dowód rejestracyjny:

Na wymianę prawa jazdy musisz przygotować kwotę 100.50 złotych i masz na to 30 dni. Możesz złożyć go w urzędzie miasta, w którym mieszkasz. Musisz zabrać ze sobą wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualne zdjęcie, potwierdzenie opłaty, dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz orzeczenie lekarskie. Istnieje możliwość wysłania wniosku pocztą. Za otrzymaniem będziesz czekać do 9 dni roboczych od złożenia wniosku. 

Jeśli chodzi o dowód rejestracyjny, to sprawa ma się podobnie. Zmianę należy zgłosić w ciągu 30 dni od ślubu. Zapłacisz za niego 54,50 zł. Należy przygotować wniosek właściciela o wydanie dowodu rejestracyjnego, dotychczasowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, aktualne ubezpieczenie OC oraz akt małżeństwa.

dokumenty zmiana nazwiska

Kogo jeszcze poinformować o zmianie nazwiska?

ZUS:

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, pamiętaj by zgłosić sprawę niezwłocznie, ponieważ oficjalnie masz na to zaledwie 7 dni. Wypełniasz wtedy dokument CEIDG 1. Jeśli nie prowadzisz żadnego biznesu – nie musisz się martwić. Urzędnicy mają bieżący wpis po numerze PESEL.

Pracodawcę:

Musi on nanieść stosowne korekty w dokumentach oraz zgłosić tę informację do ZUS. Być może będzie potrzebna nowa skrzynka mailowa, wizytówki oraz zmiana innych elementów potrzebnych do pracy.

Bank:

Nie zapominajmy o formalnościach dotyczących naszego konta bankowego. Wbrew pozorom brak informacji o zmianie nazwiska, może przysporzyć Ci sporo kłopotu. Pamiętaj, aby pracownik banku wymienił kartę płatniczą oraz wydrukował dokument o nowy wzór podpisu.

Dodatkowe rzeczy do zmiany:

  • Elektroniczne bilety komunikacji miejskiej
  • Karty biblioteczne
  • Umowy najmu mieszkania, umowy kredytowe, umowa ze spółdzielnią mieszkaniową
  • Legitymacja studencka
  • Karty lojalnościowe
  • Konta społecznościowe
  • Ubezpieczenia i fundusze
podróż poślubna a dokumenty

Czy musisz wymienić dokumenty przed podróżą poślubną?

Zgodnie z prawem możesz podróżować po świecie na swoje panieńskie nazwisko do 60 dni po ślubie. Jeśli Wasza podróż poślubna odbędzie się w tym terminie, pamiętaj, aby NIE ZMIENIAĆ NAZWISKA NA REZERWACJACH lotniczych i hotelowych. Korzystaj ze starego dowodu osobistego, wtedy bez problemu wejdziesz na pokład każdego samolotu. Jeśli natomiast podróż jest po 60 dniach o ślubu – koniecznie zmień wszystkie potrzebne dokumenty.

Nie martwcie się, to tylko tak strasznie wygląda!

Wasza Martyna

Wiadomości Związane