Wejście

Artykuły

Lista gości weselnych – jak mądrze zaprosić?

Lista gości weselnych – jak mądrze zaprosić?

Wybór osób, które miałyby pojawić się na Waszej uroczystości ślubnej, czasem nie należy do łatwych. Często zadajemy sobie pytanie czy wypada zaprosić ciotkę, której nie widzieliście od początku Waszej znajomości lub czy ulec namowom rodziców i prosić o przybycie kogoś, kogo nawet nie znacie. Co zrobić, by lista gości weselnych była zbliżona do ideału? Jak potraktować osoby, które „wypada zaprosić”? Jak się zachować, kiedy ktoś naciska na obecność konkretnej osoby? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Lista gości – od czego zacząć?

Na samym początku ustalcie przede wszystkim, ilu gości spodziewacie się na swoim weselu. Czy chcecie zrobić dużą uroczystość czy może skromną dla maksymalnie kilkunastu osób. Usiądźcie wspólnie i zacznijcie wypisywać od najważniejszych osób: rodzice, rodzeństwo, świadkowie, dziadkowie itp. itd. Bardzo istotną rzeczą jest ustalenie podziału gości. Na przykład, czy zarówno Ty, jak i Twój narzeczony będziecie mieć dokładnie taką samą liczbę, czy, ze względu na wielkość rodziny, on będzie mieć większą część (lub na odwrót). Warto, by ten podział był zbliżony ilościowo. Wtedy unikniecie ewentualnych sporów dotyczących budżetu.

Odwiecznym problemem dla Par Młodych jest pytanie, czy na weselu powinny pojawić się goście z dziećmi. Na ten temat można rozwodzić się godzinami, ponieważ dość często jest kontrowersyjny.

Zobacz: Czy zapraszać dorosłych z dziećmi na wesele?

lista gości weselnych

Wypada czy nie wypada? Kogo zaprosić?

Wielokrotnie zdarza się, że przy wyborze gości, zastanawiamy się, czy daną osobę powinniśmy zaprosić na swoje wesele. I tu na pierwszy rzut przychodzi na myśl koleżanka, na której ślubie byłaś kilka lat temu, ale obecnie nie macie ze sobą kontaktu. Czy zatem jest sens taką osobę zapraszać? 

Przygotowaliśmy dla Was listę przykładowych pytań, które pomogą Wam w doborze gości weselnych:

  • Czy osoba zapraszana zna imię mojego narzeczonego?
  • Czy widziałaś się z nią w przeciągu ostatniego roku?
  • Czy byłabyś zmartwiona, gdyby ta osoba nie pojawiła się na weselu?
  • Czy jeśli zdecydujecie się nie zaprosić danej osoby, dojdzie do konfliktu?
  • Czy kontaktujesz się telefonicznie z tą osobą lub piszecie do siebie?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałaś “NIE”, powinnaś przemyśleć, czy rzeczywiście warto taką osobę zaprosić. W przypadku, gdy ustaliliście z narzeczonym sztywny budżet i liczbę osób, a Wasza sala mieści gości “na styk” – lepiej wtedy zdecydować się umieścić taką koleżankę czy ciotkę na listę rezerwową. Zwykle zdarza się tak, że około 15% gości z jakichś przyczyn nie może pojawić się na weselu. Jeśli więc macie osoby, nad którymi się wahacie, a budżet nadal Wam na to pozwala, warto zadecydować o tym później, gdy bardziej wyklaruje się liczba potwierdzonych zaproszeń.

lista gości weselnych 3

Co zrobić, kiedy ślubna lista jest powodem do kłótni?

Czasem może zdarzyć się tak, że będzie Ci ciężko zaakceptować osobę, której nie znasz i nigdy nie miałaś okazji spotkać. Tak samo może wydarzyć się analogicznie dla Twojego narzeczonego, np. z wyżej wspomnianą koleżanką ze studiów. Co wtedy zrobić? Jeśli bardzo zależy Ci na danej osobie, może warto spotkać się kilka razy przed weselem. Dzięki temu moglibyście lepiej się poznać i liczyć na to, że Twój narzeczony ją polubi. Gdy jednak nie masz w planach spotykać się z tym gościem weselnym, bądź z jakichś przyczyn się nie zobaczycie,  wtedy najlepiej odpuścić. W końcu nie chcesz się kłócić na samym starcie z przyszłym mężem, prawda? 

Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli do budżetu dorzucają się rodzice. Mogą mieć wymagania co do osób, których być może nawet nigdy nie widzieliście na oczy. Często zdarza się tak, że rodzice proszą o wpisanie na listę swoich przyjaciół bądź znajomych z pracy – bo wypada. Oczywiście powinniście wziąć pod uwagę sugestie, w końcu pomagają Wam finansowo. Jednak od razu zaznaczcie, ile osób faktycznie będą mogli zaprosić, by nie przekroczyć ustalonej przez Was liczby gości.

Stworzenie takiej listy niestety wcale nie będzie należało do łatwych. Decydowanie kto ma się pojawić, a kto nie, może na początku zniechęcić. Pamiętajcie jednak, że to Wasza uroczystość i Wy podejmujecie ostateczną decyzję, jak ma wyglądać lista gości weselnych. Starajcie się nie zniechęcać. Warto wspomnieć, że to początek Waszej drogi przygotowań do ślubu, ale potem powinno być już tylko z górki! 🙂

Trzymamy za Was kciuki!

Wiadomości Związane