Wejście

Artykuły

Eko trendy weselne – musisz je znać!

Eko trendy weselne – musisz je znać!

Zdarza się, że gdy myślimy „eko trendy weselne”, w głowie od razu pojawiają nam się horrendalnie wysokie koszty i abstrakcyjne pomysły. Prawda wygląda zgoła inaczej. Elementy składające się na wesele lub ślub eko mogą przejawiać się przede wszystkim w wyniku rozsądnego podejścia do przedsięwzięcia, jakim jest wasz wielki dzień.

Stoimy u progu kryzysu klimatycznego, a stan Ziemi nie jest – dyplomatycznie mówiąc – w najlepszym stanie. Być może jesteście przekonani, że ekologia związana jest z czynami wielkiej rangi, ale…mylicie się! Na własnym ślubie i weselu możecie przyczynić się do ratowania planety za pomocą małych kroków. 

Eko trendy w menu

Często wesele ekologiczne kojarzy się z weselem wegetariańskim lub wegańskim, ale uwaga – to wcale nie są tożsame rzeczy. Na naszych grupach ślubnych wiele osób planujących swoje wesele zostawiło komentarze sugerujące, że dla nich – jako organizatorów – najważniejsze jest dobre samopoczucie gości. Stąd szykują menu tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie – zarówno osoba na diecie wege, jak i ta na diecie tradycyjnej. Dlatego też nie trzeba całkowicie rezygnować na swoim weselu z mięsa, by spełniać jakiekolwiek „warunki” uznania go za ekologiczne. Niezależnie od tego, na jaką opcję się decydujecie, warto pamiętać o zabiegach takich, jak na przykład wykorzystanie sezonowych warzyw i owoców. Postawcie na weryfikację dostawców i wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Opłaci się to chociażby w kwestii zakupu mięsa. Warto mieć pewność, że nie jest ono z każdej możliwej strony ostrzykiwane chemią. Wspieranie regionalnych i mniejszych biznesów to działanie zgodne z eko trendami i warto o tym pamietać.

Stroje i dodatki

Popularność mody z odzysku od kilku lat przybiera na sile i staje naprzeciw zjawisku fast fashion. Stąd, jeśli chodzi o eko trendy, staramy się, żeby nic się nie zmarnowało. Twoja suknia ślubna sprawiła Ci ogromną radość, ale wiesz, że nigdy więcej jej nie założysz? Pozwól, by uszczęśliwiła inną pannę młodą. Albo odwrotnie…może to Ty szukasz sukienki, a Twoją idealną kreacją okaże się suknia mamy lub babci? Istnieje też bardzo dużo źródeł internetowych, dzięki którym możesz znaleźć sukienkę, dodatki czy buty z drugiej ręki. Serdecznie polecamy giełdę ślubną, którą znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Eko trendy a zaproszenia ślubne

Jedna z najwdzięczniejszych, ślubnych eko opcji. Od jakiegoś czasu absolutnym hitem są zaproszenia tworzone na bazie materiałów pozyskanych w recyklingu. Dużo usługodawców zajmujących się papeterią ślubną wykorzystuje ekologiczny papier, rafię czy jutę. Zaproszenia bądź zawiadomienia wykonywane w ten sposób cieszą się niesłabnącą popularnością. Nic, tylko wybierać wśród bogatej oferty i pozytywnie zaskoczyć swoich bliskich, wręczając lub wysyłając im takie zaproszenia. Nie dość, że eko, to jeszcze pięknie wyglądają!

Dekoracje 

Na pewno bez trudu znajdziecie usługodawców zajmujących się dekoracjami ślubnymi, którym leży na sercu kwestia środowiska i ekologiczność wykorzystywanych przez nich materiałów. Popularną opcją na wesela w stylu boho są naturalne materiały, takie jak drewno wykorzystywane w bardzo różny sposób. Mądrym posunięciem będzie też wykorzystanie szkła, które już macie. Przykładowo: odpowiednio podrasowane puste słoiki zamiast wazonów na kwiaty. Zestaw eko trendy + dekoracje w żaden sposób Was zatem nie ogranicza. Wystarczy odpowiednio zgłębić temat. Omówcie sprawę z osobą odpowiedzialną za udekorowanie Waszego ślubu i przyjęcia weselnego. Być może ona też Was czymś zaskoczy. 

Prezenty dla gości 

Bardzo przyjemna i dość łatwa w przypadku zgodności z eko trendami sprawa. Zatroszczcie się o podarowanie gościom drobnych, ekologicznych upominków. Opcji jest bardzo dużo: sadzonki drzew lub krzewów, domowe przetwory, przyprawy, sypana herbata w słoiczkach…Możecie też opakować dany podarunek w ekologiczny papier. Zachęcamy też do zerknięcia na nasz film o rozwiązaniach ślubnych na każdą porę roku – tam znajdziecie więcej pomysłów na podarunki!

Eko trendy: proste działania zero waste

Na sam koniec podsuwamy kilka bardzo prostych działań, które mogą uczynić Wasze wesele bardziej ekologicznym. Zacznijmy od poczęstunku: jeśli po weselu zostanie Wam jedzenie, którego nie jesteście w stanie w całości zjeść w żaden sposób – zawieźcie je do jadłodzielni lub innego punktu umożliwiającego bezproblemowy foodsharing. Resztki organiczne warto kompostować. Co do wesela, w przypadku słomek zamieńcie plastik na lepsze i mniej szkodliwe rozwiązanie – czyli bambus lub metal. Coraz popularniejszym eko trendem podczas przyjęć weselnych w plenerze staje się jedna szklanka lub kubek na jednego gościa. Oznacza to, że każda zaproszona osoba dostaje przypisane do siebie naczynie na napój. I korzysta z niego do końca wesela! Jeśli natomiast chcecie kupić coś, co zaraz po weselu wyrzucicie, lepiej skorzystajcie z wypożyczalni dekoracji. Działają one bardzo prężnie, a oferty są bogate!

Pamiętajcie, że w poszukiwaniu inspiracji – również związanych z eko trendami weselnymi – warto odwiedzić nasze konto w serwisie Pinterest.

Wiadomości Związane