Wejście

Artykuły

Podziękowanie i prezent dla rodziców na weselu

Podziękowanie i prezent dla rodziców na weselu

Wesele ukochanego dziecka to dla rodziców wielkie wydarzenie. Ich ukochane maleństwo w końcu dorosło i postanowiło “wyfrunąć z gniazda” (czasem tylko symbolicznie). Teraz ono będzie zakładać nową rodzinę. Dla jednych to bardzo podniosły moment, w którym tracą dziecko i zyskują dziecko jednocześnie, dla innych ciężki orzech do zgryzienia. Warto wspomnieć, że podziękowanie dla rodziców na weselu, to piękna polska tradycja. W końcu mamy za co dziękować, na przykład za trud i wychowanie, cierpliwość, miłość, wsparcie…

Przygotowania do podziękowań dla rodziców, jak się do tego zabrać?

Pierwszą rzeczą, którą powinniście przemyśleć jest forma, w jakiej chcecie mamie i tacie podziękować. Czy będziecie chcieli, by wyszli na środek sali czy może powiecie im te wszystkie miłe słowa w zaciszu domowym. Wybór należy do Was. Jeśli zdecydujecie się na sali, warto oddelegować konkretną osobę, która będzie odpowiedzialna za prezenty i dostarczenie ich podczas wesela (najlepiej poprosić o to świadka lub świadkową). Może zdarzyć się tak, że niestety w ferworze napiętego harmonogramu ślubnego, zdarzy się Wam o tym zapomnieć, a tego zapewne byście nie chcieli. Zaplanujcie dla nich specjalną i odpowiednią chwilę. Zwykle zdarza się ona krótko przed oczepinami. Przygotujcie prezenty, przemowę lub film i dołóżcie do tego muzykę. Koniecznie ustalcie szczegóły z dj-em lub orkiestrą.

Zobacz: Jakie piosenki wybrać na podziękowanie rodziców?

Podziękowanie w formie filmu

Już od co najmniej kilku lat panuje moda, że Młodzi decydują się na nagranie krótkiego teledysku dla rodziców. Aby taki pomysł zrealizować, będziecie potrzebować pomocy kamerzysty bądź znajomego, który potrafi montować. Tu ogranicza Was standardowo tylko Wasza wyobraźnia. Możecie zrobić filmik z Waszych zdjęć z dzieciństwa, a możecie nagrać piękną przemowę połączoną z różnymi gadżetami. Na śmieszno lub poważnie. Możecie skorzystać z własnych nagrań wideo, oczywiście jeśli takie posiadacie. Pełno inspiracji znajdziecie na Youtubie.

podziekowanie-wesele-rodzice
www.kameon.pl

Co jeśli nie film? Własny wierszyk!

Nic tak nie rozluźnia atmosfery, jak własne, pięknie ułożone słowa. Domyślamy się, że nie każdy jest tutaj nowym Sienkiewiczem i może napisać kolejną część trylogii. Jeśli nie czujesz, że masz lekkie pióro, bądź układanie rymów sprawia Ci problem – nic się nie martw i napisz to własnymi słowami. Nie ma nic bardziej wyjątkowego, niż szczere słowa płynące z głębi serca. Wasi rodzice bez wątpienia docenią trud włożony w samodzielną pracę.

10 przykładowych prezentów w ramach podziękowania:

  • Fotoksiążka
  • Bilety np. do teatru, opery, koncert lub inne wydarzenie
  • Wycieczka tylko we dwoje
  • Biżuteria z grawerem
  • Las w słoiku
  • Drzewo genealogiczne
  • Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej
  • Kosz rozmaitości np. z kawą, winem, dobrym alkoholem, słodyczami
  • Medale, statuetki, Oskary
  • Portrety lub karykatury
podziękowanie dla rodziców

Co jeśli brakuje jednego rodzica lub są po rozwodzie?

Tego typu sytuacje są zawsze lekko stresujące i tylko Wy możecie podjąć jedyną słuszną decyzję, jak chcecie to rozwiązać. Jeśli jeden z rodziców z kimś się spotyka lub jest po ponownym ślubie, musicie zastanowić się – jak zaprosić (wpisać w zaproszeniu z osobą towarzyszącą lub bez), czy powinni usiąść razem przy jednym stole czy może osobno. Przede wszystkim powinniście z nimi szczerze porozmawiać. Dzięki temu dowiecie się, co konkretnie w trawie piszczy i z czym będziecie mieć ewentualnie problem. W tym przypadku warto też zastanowić się, czy aby na pewno robić podziękowanie dla rodziców na forum. Jesteśmy wręcz pewni, że dla Waszego dobra, rodzice są w stanie odłożyć emocje na kilka godzin. Jeśli sytuacja jest krytyczna, zrezygnujcie i przekażcie mamie i tacie je osobiście w prywatnym gronie. W sytuacji, kiedy jeden z rodziców niestety odszedł ze świata ziemskiego, nie zapomnijcie o nim wspomnieć i również mu podziękować. A po weselu zanieście znicz i złóżcie najszczerszą modlitwę w sercu.

Co zrobić, gdy rodzice nie lubią podniosłych chwil? 

Zdarzają się i tacy rodzice, których krępuje wychodzenie na środek sali i bycie przez moment na piedestale. W takim przypadku nie wiedzą, jak się zachować, czują się zażenowani. Co zrobić, jeśli teściowa lub teściu (a może Twoi właśni rodzice), poprosili, by jednak nie “robić tej całej szopki” lub Wy sami twierdzicie, że cała ta otoczka jest zbyt sztuczna? Proponujemy, byście podeszli do tego na luzie. Może ułożycie przysięgę dla “idealnych teściów”? Co może się w niej znaleźć? Na przykład pytanie “Czy ślubujecie nie zaglądać do garnków synowej” lub “Czy ślubujecie nie wytykać palcami stosu pajęczyn i brudnego prania?” Opcja oczywiście z przymrużeniem oka, która aktywizuje rodziców i teściów, a co najważniejsze – rozśmiesza i rozluźnia atmosferę.

Jeśli macie jakieś inne propozycje na podziękowanie dla rodziców podczas wesela, zapraszamy do komentowania.

Wiadomości Związane