Wejście

Artykuły

Jak wygląda ślub jednostronny? Organizacja, problemy, opis ceremonii.

Jak wygląda ślub jednostronny? Organizacja, problemy, opis ceremonii.

Nie wszyscy mogą wiedzieć, o co chodzi, jednak coraz częściej jest spotykany ten termin. Chodzi tu o ślub jednostronny. Jest to ceremonia osoby wierzącej, wychowanej w wierze katolickiej z osobą niewierzącą lub wyznającą inną religię. Jak wygląda taki ślub, jakie dokumenty są potrzebne oraz jakich problemów powinnaś się spodziewać, poczytacie właśnie w tym artykule.

Jeżeli jesteś osobą wierzącą lub zostałaś wychowana w rodzinie katolickiej, pewnie zależy Ci na ślubie kościelnym. Jeżeli Twój narzeczony jest ateista lub są inne problemy związane ze ślubem kościelnym, to możecie zdecydować się na ślub cywilny.

Więcej na ten temat znajdziesz tu: Ślub cywilny czy kościelny?

Co to znaczy – ślub jednostronny?

Jak wspomniałam już wyżej, ślub jednostronny zawierany jest w kościele katolickim pomiędzy osobą wychowaną w wierze katolickiej i osobą niewierzącą lub wyznającą inną wiarę.


Do takiego ślubu może przystąpić osoba, która:

  • nie przyjęła Chrztu Świętego,
  • przyjęła Chrzest, jednak nie została wychowana w wierze katolickiej,
  • uważa się za ateistę lub osobę niewierzącą,
  • praktycznie i publicznie odstąpiła od Kościoła katolickiego,
  • nie praktykuje nauk kościoła,
  • jest innego wyznania.

Ślub jednostronny w praktyce. Jakie formalności musimy załatwić?

Kościół teoretycznie pozwala na taki związek małżeński, wtedy jedna osoba nie musi odbywać obowiązkowych spowiedzi, nie musi chodzić na nauki przedmałżeńskie do księdza. Jednak jest wiele niedogodności, formalności oraz dokumentów, o których trzeba wiedzieć i pamiętać.

Aby zawrzeć jednostronny związek małżeński należy uzyskać dyspensę. Osoba niewierząca podpisuje dokumenty, w których jest zawarta informacja, że nie będzie utrudniać małżonkowi praktykowania wiary. Dodatkowo osoba niewierząca musi zgodzić się na wychowanie dzieci w wierze katolickiej. Taki dokument przekazywany jest do biskupa.

Episkopat Polski, biorąc pod uwagę względy duszpasterskie postanawia, że do starania się o dyspensę lub o zezwolenie wymagane do zawarcia małżeństwa mieszanego tych osób, które zostały wskazane w n. 72 niniejszej Instrukcji, jest kompetentny nie tylko duszpasterz strony katolickiej, ale także ten, na terenie, którego zamieszkuje strona niekatolicka, względnie publicznie niepraktykująca. Odnosi się to również do pozostałych rodzajów małżeństw mieszanych.

Osoba wierząca musi potwierdzić, że nie odsunie się od wiary oraz będzie wychowywać dzieci zgodnie z wiarą.

Jak wygląda ślub jednostronny – ceremonia?

Cała ceremonia nie różni się mocno od tradycyjnego ślubu kościelnego. Goście mogą nawet nie zauważyć różnicy. W kościele osoba niewierząca nie modli się – stoi podczas klękania i nie uczestniczy emocjonalnie we mszy. Jeżeli chodzi o przysięgę, to osoba wierząca mówi słowa przed Bogiem, za to nie wierząca przedstawia przysięgę, którą składa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ceremonia może odbyć się w całości jako pełnomocna msza święta, jednak może być w formie krótkiej ceremonii. To wszystko zależy od Parafii, w której planowany jest właśnie taki rodzaj ślubu.

Wiadomości Związane