Wejście

Artykuły

Wszystko, co należy wiedzieć o zatrudnieniu fotografa na ślub i wesele

Wszystko, co należy wiedzieć o zatrudnieniu fotografa na ślub i wesele

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że jako przyszłe Pary Młode chcecie usługę najwyższej jakości za jak najniższe pieniądze. Niestety obie te rzeczy zwykle nie idą w parze i trzeba być tego świadomym. Pytanie, czy chcesz ryzykować swój jedyny taki dzień na kogoś, kto nie będzie się starać? Oczywiście, że nie! Fotograf – profesjonalista czy amator? O co warto zapytać przed podpisaniem umowy? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego to wszystko tyle kosztuje?

Zdarza się, że nie do końca jesteśmy świadomi tego, jak rzeczywiście wygląda praca fotografa. Spróbujemy podać dość prosty przykład, byś łatwiej mogła podjąć słuszny wybór i nie żałować, że wyrzuciłaś pieniądze w błoto i straciłaś jedyną okazję do uwiecznienia czegoś ważnego w swoim życiu: 

Fotograf “XYZ” życzy sobie od Pary Młodej np. tysiąc złotych. W cenę wchodzi przygotowanie, ślub i wesele – czyli praca, którą widzicie osobiście. Załóżmy, że cała praca tego konkretnego dnia trwa 14 godzin + sesja plenerowa – minimum 3 godziny (a w ilu przypadkach należy jeszcze doliczyć kilka godzin dojazdu). Każdy fotograf powie Ci, że jego robota zaczyna się dopiero po weselu. Nasz usługodawca zrobił około 3 tysięcy zdjęć. Musi na każde ujęcie spojrzeć czy w ogóle nadaje się do publikacji (niech będzie to 5 sekund), co daje ponad 4 godziny. Obróbka zdjęć (światło, kontrast, cienie, jasność, nasycenie itd.) oraz retusz jednego zdjęcia może zająć 3 minuty, a innym razem 20 minut (bo na przykład sukienka Panny Młodej się pogniotła i trzeba ją poprawić). My oczywiście zakładamy najmniejszy czas, co przy 100 zdjęciach daje 5 godzin pracy. Do tego dodajmy jeszcze projekt albumu lub fotoksiążki, uzgadnianie z Wami większości szczegółów, kolejne 2 godziny. 

Łącznie 31 godzin MINIMALNEGO czasu pracy i zaledwie 100 zdjęć. Nie możemy zapomnieć także o: prowadzonej działalności – podatki (ZUS i US), kosztach wywołania zdjęć, zlecenie na materiał fotoksiążki, pendrive, zakupu sprzętu i jego unowocześnianie, paliwo, wykupienie specjalnych domen internetowych do publikowania Waszych zdjęć w wersji online itp. itd. W przypadku tysiąca złotych za zdjęcia nie możemy oczekiwać wysokiej jakości – co udowodniliśmy w powyższym przykładzie. Niestety tutaj fotograf właściwie niewiele zarabia. Zadaj sobie zatem pytanie, czy Ty chciałabyś pracować za takie pieniądze i włożyłabyś w nią całe swoje serce? 

dlaczego warto zatrudnić fotografa Amoreo

Dlaczego warto zatrudnić profesjonalistę, a nie amatora?

W dobie dzisiejszych smartfonów, dobrych jakościowo aparatów fotograficznych, zawód fotografa często jest uważany za bardzo błahy. Ostatnio usłyszałam opinię, że to osoba, która tylko pstryka zdjęcia, a potem je wybiera lub że to dobry aparat robi zdjęcia, nie fotograf. Ocenę tych opinii oczywiście pozostawiam Wam. W poniższej rozpisce chcę pokazać Wam plusy i minusy każdej z opcji:

Amator lub goście na weselu:

 • Plusy: niska cena, wiele zdjęć;
 • Minusy: zwykle działa bez założonej działalności gospodarczej, co nie pozwala mu na podpisanie umowy, a jeśli nie masz umowy, to jednocześnie nie masz żadnego zabezpieczenia, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Zdjęcia mogą być źle wykadrowane, nieostre, prześwietlone. Niestety zepsutych ujęć nie da się już naprawić. Takie osoby często nie posiadają żadnego doświadczenia, poza rodzinnymi imprezami lub ukończyły zwykły kurs fotograficzny dostępny dla wszystkich. Nie wiedzą, jakie momenty są dla Was istotne. Jeśli poprosisz o to gości, mogą oni zwyczajnie uświetniać tylko ważne momenty dla nich, których Ty nie musisz rozumieć. Poza tym możesz ograniczyć ich swobodę w zabawie. 

Profesjonalny fotograf:

 • Plusy: Ma swoją działalność gospodarczą, na którą możesz zawrzeć legalną umowę ze wszystkimi założeniami (np. co jeśli fotograf zerwie kontrakt?). Zdjęcia będą profesjonalnie obrobione i jeśli trzeba także zretuszowane. Jest to osoba, której jedynym zadaniem jest zrobić zdjęcia, nie angażujesz w to swoich gości weselnych. Profesjonalny fotograf jest w stanie poświęcić się dla zdjęcia (położyć się na ziemi, ubrudzić się, wejść w trudno dostępne miejsce). Dysponuje odpowiednim sprzętem i zadba o jego zastępstwo, jeśli ulegnie awarii. Poza tym podczas imprezy jest praktycznie niewidoczny, ponieważ przemyka pomiędzy osobami i dyskretnie fotografuje.
 • Minusy: wyższa cena od amatora
fotograf a amator Amoreo

WAŻNE: Zapisz się do naszej grupy ślubnej na Facebooku.

Czego nie powinien robić dobry fotograf ślubny (a może zrobić amator)?

 • Wybierać krzykliwych strojów i rzucać się w oczy. A najgorzej, jak nie potrafi współpracować z filmowcem i wchodzi mu w kadr. Fotograf musi być w centrum wydarzeń, ale powinien zostać niewidoczny.
 • Robić zdjęć na siłę – np. prosić o uśmiech w momencie, kiedy osoba fotografowana płacze ze wzruszenia – wyjdą po prostu sztucznie.
 • Gości przy stole w trakcie jedzenia (np. ciocia z kiełbasą w buzi)
 • Robić setki podobnych ujęć i wrzucać je do albumu (zanudzicie się i Wy i Wasi odbiorcy).

Dlaczego fotograf nie oddaje wszystkich zdjęć, tylko wybrane?

Jak zapewne wiecie, profesjonaliści starannie selekcjonują zdjęcia. W wielu umowach zdarza się, że fotografowie podają konkretne liczby zdjęć np. 100, 150, 200 ujęć. Pary Młode doskonale zdają sobie sprawę, że taką ilość można zrobić podczas godziny na weselu. Rzeczywiście, usługodawcy robią ich zdecydowanie więcej, niż faktycznie oddają. Powodem jest to, że nie każda fotka musi wyjść poprawnie.

Na przykład: w kadrze znajduje się pięć osób. Jedna ciocia zamknęła oczy na pierwszym zdjęciu, wujek krzyczy do innego wujka, żeby przyszedł podczas drugiego ujęcia. Drugi wujek dobiega na trzeciej migawce, w czwartym Panna Młoda poprawia Pana Młodego, bo zauważyła, że jemu wypadł kwiatek z butonierki. Po tym całym galimatiasie wszyscy są gotowi na zdjęcie nr 5, ale ktoś przypadkowo wchodzi im w kadr. Szóste zdjęcie  wychodzi tak, jak trzeba. Reasumując – fotografowie wybierają perełki, które oddają cały klimat weselny i na których każdy w miarę dobrze się prezentuje. Podpisują się pod nimi swoim nazwiskiem, nie powinni oddawać nieudanych ujęć. Poza tym zadaj sobie pytanie: czy oglądanie 1000-3000 zdjęć bez obróbki sprawiłoby Ci frajdę?

fotograf ślubny amoreo

O co warto zapytać fotografa przed ostatecznym wyborem?

Podzieliliśmy pytania do usługodawcy na trzy ważne elementy:

Pakiet:

 • Co dokładnie wchodzi w skład pakietu?
 • Jakie są konkretne godziny pracy usługodawcy?
 • Kiedy najpóźniej należy spodziewać się odbitek i obrobionych zdjęć?
 • Czy fotograf ma ukończony kurs liturgiczny, który umożliwia robienie zdjęć w kościele?
 • Czy istnieje możliwość uczestnictwa w czasie obróbki materiału?
 • Jak dużo będzie obrobionych zdjęć?
 • Na jakim nośniku otrzymacie zdjęcia?
 • Kiedy zostanie wykonana sesja w plenerze?
 • Jakiego rodzaju zdjęcia zostaną wykonane (np. portretowe, grupowe, artystyczne)?
 • Czy Wasze zdjęcia będą udostępniane przez fotografa innym podmiotom w celu reklamy lub promocji?
 • Czy fotograf będzie korzystał z lamp błyskowych podczas ślubu i wesela?

Płatności:

 • Jaka jest cena dodatkowych godzin pracy?
 • Kto odpowiada za transport i dojazd na miejsce wesela? Ile kosztuje?
 • Czy istnieje możliwość dokupienia zdjęć w późniejszym czasie? Jak długo prowadzi archiwum?
 • Jaka jest wielkość zadatku?
 • Czy w cenie jest udostępnienie zdjęć online?
 • Jaka jest cena całkowita za wszystkie usługi, które chcecie otrzymać? Czy są jakieś ukryte koszta?

Zerwanie umowy:

 • Czy zapewnia zastępstwo w wyniku choroby lub nagłego wypadku?
 • Jakie są kary, jeśli Wy lub fotograf zerwiecie umowę?
 • Na jakim sprzęcie pracuje?
 • Co w przypadku, gdy zepsuje się sprzęt? Czy jest na to stosownie przygotowany?

Zobacz także: Umowa z fotografem – na co zwrócić uwagę?

Wiadomości Związane